V Strasbourgu je med 12. in 13. februarjem 2025 potekalo 16. srečanje skupnega parlamentarnega odbora EU-Srbija (SAPC), ki je bilo močno zaznamovano s trenutno politično krizo v Srbiji. Državo pretresajo množična zborovanja po tragičnem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu novembra 2024, ki je zahtevalo 15 življenj. Zasedanja v Strasbourgu se je kot član delegacije EP za odnose s Srbijo udeležil tudi evropski poslanec Matjaž Nemec (S&D/SD).

»V debatah s srbskimi kolegi iz Skupščine se je bilo nemogoče izogniti trenutnim alarmantnim razmeram v državi. Današnji dogodki v Srbiji niso le odziv na posamezne tragedije, temveč miren upor proti večletni razgradnji demokracije, pravne države in temeljnih pravic. Gre za največjo mobilizacijo mladih po padcu Miloševića in to je zelo povedno,« je ob zasedanju v Evropskem parlamentu poudaril Nemec.

»Prepričan sem, da zahteve ljudi na ulicah Srbije sovpadajo z zahtevami oziroma pričakovanji Evropske unije do srbskih oblasti. V prvi vrsti seveda govorimo o prevzemu odgovornosti za tragedijo, pa tudi o transparentnosti delovanja države, izkoreninjenju korupcije, pravni državi in medijski svobodi. Njihova izpolnitev je predpogoj za napredek Srbije na poti k EU.«

Medtem ko sosednji Črna gora in Albanija napredujeta v pogajanjih o članstvu v EU, Srbija zaostaja predvsem pri reformah pravne države, usklajevanju zunanje politike EU, ki še vedno ostaja trd oreh v odnosih med EU in Srbijo, ter medijski svobodi. Unija je konec lanskega leta pozvala Srbijo k odločnejšim reformam in nedvoumni komunikaciji o EU. Na slednje je opozoril tudi evropski poslanec: »Medijska reforma ostaja ključna prednostna naloga za napredek na poti v EU. Cenzura v vseh oblikah je v nasprotju z medijsko svobodo – naj gre za poročanje o mirnih študentskih protestih ali obveščanje javnosti o ključnih razpravah, povezanih z EU, kot je bila nedavna razprava o politični krizi v Srbiji v Evropskem parlamentu.«

Na srečanju SAPC so srbski predstavniki izpostavili gospodarski napredek, prizadevanja za energetsko diverzifikacijo, podporo Ukrajini ter vprašanje pravic Srbov na Kosovu. Evropski poslanci pa so enotno poudarili nujnost volilnih reform, uskladitve zunanje politike Srbije z EU ter konstruktivnega dialoga za rešitev politične krize.