Kot poročevalec EP za proračun sem danes na odboru (BUDG) predstavil svoje poročilo glede predloga proračuna Evropskega parlamenta za leto 2026. 

Pred evropskimi poslanci sem poudaril pomen osredotočanja na temeljno parlamentarno delo, prav tako pa na usklajevanje proračunskih ciljev s temeljnimi vrednotami Evropske unije, kot so pravičnost, varnost, zelen prehod, digitalizacija in večja dostopnost za vse.

Prav tako pozdravljam korake generalnega sekretarja za povečanje učinkovitosti in zmanjšanje administrativnih bremen. V nastopu pa sem poudaril še na nujnost digitalne preobrazbe.
Pozdravil sem povečanje sredstev za kibernetsko varnost. Do leta 2027 bo EP povečal delež proračuna za informacijsko in komunikacijsko tehnologijo na 10 %, kar je ključnega pomena za varnost in neodvisnost parlamenta. Več investicij namenjamo za umetno inteligenco, ki pa mora biti usklajena z etičnimi smernicami ter zaščito podatkov.

Poleg tehnoloških in varnostnih vprašanj sem nadalje opozoril še na pomembnost nadaljevanja zelenega prehoda v Evropskem parlamentu, predvsem z izboljšanjem okoljske učinkovitosti parlamentarnih zgradb, ter izpostavil nujnost večje dostopnosti za vse, vključno z invalidi.

Opozoril sem na nujnost informiranja državljanov v državah, ki so na poti v članstvo EU. Po odločitvi naj bi svoje pisarne parlament odprl v Moldaviji in v eni izmed držav Zahodnega Balkana, a v predlogu proračuna za leto 2026 za ta namen še ni rezerviranih sredstev, zato pozivam pristojne, naj te zagotovijo.

Ob koncu sem izpostavil še potrebo po boljši organizaciji misij in delegacij Evropskega parlamenta, saj so s tem povezani znatni stroški in okoljski učinki. Pozval sem k celostni preučitvi politike uradnih potovanj (denimo glede uporabe poslovnega razreda na letalskih letih) ter večji fleksibilnosti pri načrtovanju potovanj, še posebej na krajših razdaljah.

O vseh nadaljnih korakih vas bom sproti obveščal.