Poslanec Evropskega parlamenta Matjaž Nemec (S&D) je v sredo, 4. decembra 2024, gostil pogovorno omizje "Mladi in Evropa". Po prepričanju poslanca so mladi in njihove zahteve prevečkrat preslišani, na drugi strani pa so, kot je poudaril poslanec, zaradi velikega angažmaja mladih po vsem svetu ter njihove vztrajnosti ključni izzivi naše družbe prišli na osrednjo agendo politike, med temi podnebne spremembe.
“Mladi so tisti, ki od odločevalcev upravičeno zahtevajo učinkovitejše reševanje vse bolj pereče stanovanjske problematike, se zavzemajo za dvig vlaganj v znanje in razvoj, za to, da bodo delovna mesta, ki jih mladi potrebujejo za uspešen vstop v samostojno življenje, kakovostna in bodo omogočala dobrobit celotni družbi. Nenazadnje pa mladi vedno znova dokazujejo, da so nenadomestljivi sogovorniki pri oblikovanju najzahtevnejših političnih in družbenih vsebin, njihov angažma, znanje in vztrajnost so izjemnega pomena za razvoj družbe in za našo skupno, boljšo prihodnost,” je bil jasen poslanec Nemec.
Direktorica Mladinske mreže MaMa mag. Maja Hostnik je med drugim izpostavila pomembnost vključevanja mladih v procese odločanja. “Kot nacionalna organizacija smo letos izvedli številne dogodke, kjer smo mlade spodbudili k aktivnemu sodelovanju in oblikovanju predlogov za prihodnost. To je naše poslanstvo, da slišimo glas mladih in ga prenesemo do odločevalcev,” je povedala, ob tem pa opozorila, da so spremembe za večjo participacijo mladih počasen in dolgotrajen proces.
Sabina Leben in Sindikata Mladi plus je opozorila na pomanjkanje politične volje in konkretnih dejanj s strani vlade. “Postaja jasno, da mladi nismo dovolj visoko na agendi trenutne vlade. Mladi smo razočarani, ker se obljube ne uresničujejo,“ je bila kritična. Izpostavila je počasno implementacijo danih obljub vlade, kot je strategija proti prekarnosti ter opozorila na problem pomanjkanja stanovanj za mlade, kar že dolgo predstavlja eno največjih težav v Sloveniji.
“Mladi smo danes politično aktivni, ampak na drugačen način, ne preko strank, temveč preko tematskih vprašanj, kot so ekonomska demokracija ali stanovanjska politika," je del pogovora o politični aktivnosti mladih pokomentiral Jan Zupan iz Mladega foruma Socialnih demokratov. Dodal je, da so mladi pripravljeni na spremembe, vendar se pogosto soočajo s situacijami, ko so sicer vključeni v projekte, vendar so brez možnosti dejanskega vpliva na odločevalske procese.
Mladinski delegat pri OZN Max Davidovič je govoril o problematiki pretirane izpostavljenosti negativnim novicam in globalnim krizam, pogostokrat pa se, kot je ocenil, premalo pozornosti daje osnovnim eksistencialnim vprašanjem. “Ko se umaknemo iz socialnih omrežij, ugotovimo, da najbolj eksistencialna vprašanja: kje bomo živeli, kaj bomo jedli in kje bomo delali, tisto, kar najbolj skrbi mlade", je izpostavil Davidovič.
Ena osrednjih tem omizja je bila tudi stanovanjska problematika, ki še posebej zadeva mlade. Sabina Leben je poudarila, da so številni mladi včasih prisiljeni sprejeti neprimerne razmere na trgu stanovanj. "Imamo stanovanja, vendar pa lastniki stanovanj postavljajo nerealne pogoje za najem," je povedala. Po njeni oceni je zaskrbljujoče tudi, da najemodajalci pogosto dajejo diskriminatorne pogoje, kot so prepovedi glede hišnih ljubljenčkov ali spola.
Mlade tarejo tudi ovire pri vstopu na trg dela. "Smo konkurenčni, imamo sposobne ljudi, naši evropski poslanci so aktivni in pomembni. Vendar pa bo ključno, da se evropske odločitve še bolj vključijo v vsakdanje življenje mladih, saj bi to lahko pripomoglo k večji politični participaciji,” je povedal mladinski delegat Davidovič, čemur je pritrdil tudi predstavnik Mladega foruma Zupan. Slednji je opozoril na nujnost, da se več pozornosti o evropskih institucijah in zakonodaji posveti že v osnovnih in srednjih šolah. Hostnik je ob tem dodala, da je za uresničevanje interesov mladih ključnega pomena, da se mladi vključijo v odločevalske procese na vseh ravneh, tudi na lokalnem nivoju.
Za prikaz omogoči zunanje piškotke