Poslanec Evropskega parlamenta Matjaž Nemec (S&D/SD) je sopodpisal mednarodno pobudo, da EU sprejeme pravni akt za prepoved trgovanja z izdelki, nastalih na zasedenih ozemljih.

Pobudo so skupno pripravile nevladne organizacije, družbenega gibanja, sindikati in politiki iz držav EU, tudi iz Slovenije, kateri so poudarili: »Združili smo se proti dobičkarstvu z izkoriščanjem priključenih in okupiranih ozemelj in za zaščito človekovih pravic, pravično trgovino ter mir in stabilnost v mednarodni skupnosti.«

Nemec je ob podpisu pobude izpostavil, da je EU močna toliko, kolikor je pripravljena svoje zaveze konkretizirati v realnosti, »predvsem ko gre za temeljna vprašanja mednarodnega prava in s tem sobivanja narodov v miru ter spoštovanju temeljnih pravic, vključno do ozemeljske suverenosti.«

»Tudi Palestina ostaja tarča grobih kršitev mednarodnega prava že več desetletij, z izjemno hudimi posledicami za palestinski narod,« je nadalje dejal poslanec ter opomnil na prakso ustvarjanja dobičkov z naslova trgovanja z izdelki, ustvarjenih na okupiranih naselbinah. »S tem se legitimira in spodbuja okupacija ter nadaljuje z nedopustnim kršenjem pravic Palestincev,« je bil jasen.

»Kot evropski poslanec in nenazadnje državljan Slovenije, ki je svojo samostojnost in suverenost lahko izrekla ravno na temelju samoodločbe, sem podpisal evropsko državljansko pobudo. Gre za poziv, da Evropska unija sprejme pravni akt za prepoved trgovanja z izdelki, nastalih na območju zasedenih naselbin, je Nemec pojasnil svojo podporo. Kot je nadalje izpostavil, mora EU sprejeti zavezujoč pravni akt, ki bo podal jasno sporočilo, da EU stoji za svojimi načeli s konkretnimi dejanji, po njegovih besedah se bo s tem moč zoperstaviti praksam, »ki na račun kršenja temeljnih človekovih pravic in mednarodno sprejetih zavez ustvarjajo dobičke.«

Ob koncu je poslanec Evropskega parlamenta Matjaž Nemec pozval k sopodpisu pobude do izteka roka konec februarja 2023. »Pokažimo, da državljanke in državljani Evropske unije ostajamo neomajni takrat, ko kapital in ozemeljski apetiti teptajo najšibkejše in vse, za kar si Evropska unija prizadeva in zaradi česar je pravzaprav nastala,« je zaključil.

Pobudo je možno sopodpisati na povezavi.