Na pobudo evropskega poslanca Matjaža Nemca (S&D/SD) je po letošnji spominski slovesnosti v čast padlim borcem Pohorskega bataljona na Osankarici potekalo omizje z naslovom “Vrednote antifašizma nekoč in danes”. 

Gosta omizja, ki ga je povezoval evropski poslanec Nemec, sta bila predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Slovenske Bistrice Borut Kruder in predsednik Konference stranke Socialnih demokratov dr. Jernej Štromajer. Gostje razpravljali o pomenu vrednot antifašizma, zgodovinskih naukih narodnoosvobodilnega boja (NOB), ter sodobnih izzivih populizma in razkroja demokratičnih norm. 

Borut Kruder, predsednik Združenja borcev NOB Slovenska Bistrica, je poudaril pomen ohranjanja zgodovinskega spomina na borke in borce, ki so za svobodo naroda pogosto žrtvovali svoja življenja. Osankarica, kjer je padla zadnja partizanska četa Pohorskega bataljona, ostaja ključen simbol narodne zavesti. Kruder je izpostavil, da je spomin na vrednote solidarnosti in skupnosti ključen za ohranjanje družbenega tkiva tudi danes.

Med pogovorom se je dotaknil tudi obnove Doma na Osankarici, ki je bil leta 2021 uničen v požaru. Leto kasneje je nastala peticija za njegovo obnovo in vzpostavitev kot centra šolskih in obšolskih dejavnosti, vendar napredek ostaja odvisen od večje podpore državnih organov. Kruder je opozoril, da odnos države do dediščine NOB odraža širše vprašanje odgovornosti za prenos zgodovinskih vrednot na prihodnje generacije.

Dr. Jernej Štromajer, predsednik Konference Socialnih demokratov, je analiziral aktualne družbeno-politične razmere, pri čemer je opozoril na nevaren vzpon populizma in razkroj demokratičnih standardov. Poudaril je, da so fenomeni, kot so dogajanje v ZDA, vzpon radikalnih idej v Nemčiji in vpliv osebnosti, kot je Elon Musk, simptomatični za premik svetovne politike proti ekstremnim robovom.

Štromajer je izpostavil tudi, da je socialdemokracija v sedanji obliki premalo odzivna na trende radikalizma in neoliberalnega ekonomskega modela, ki je od finančne krize leta 2008 še dodatno poglobil neenakost in negotovost. Kot rešitev vidi okrepitev socialdemokratskih idej solidarnosti in pravičnosti ter bolj aktivno vključevanje v boj proti korporativnemu upravljanju sveta, ki ima vzporednice z zgodovinskimi idejami fašizma.

Matjaž Nemec je razpravo zaokrožil s poudarkom na odgovornosti Evropske unije, da ohrani vrednote antifašizma, na katerih je zgrajena. V aktualnih razmerah, kjer populistične in nacionalistične ideje vse bolj pridobivajo na moči, Nemec opozarja, da so mir, mednarodno pravo in solidarnost ključni za prihodnost EU.

Dogodek je pokazal, da je ohranjanje spomina na preteklost ter prepoznavanje vzporednic med zgodovino in sodobnostjo ključnega pomena za boj proti radikalizaciji ter krepitev demokratičnih vrednot v Evropi.