"Prenovljena vizumska pravila bodo EU omogočila hitrejši odziv na geopolitične razmere in nove grožnje. Ko tuja vlada krši človekove pravice in mednarodno pravo, ne moremo nadaljevati brez ukrepanja – predstavniki te vlade in diplomati bi morali izgubiti privilegij brezviznega vstopa v EU. Poleg tega mora vizumska politika EU varovati naše vrednote, tudi z večjimi zaščitnimi ukrepi za zagovornike človekovih pravic«, poudarja evropski poslanec Matjaž Nemec (S&D/SD).
V sredo so namreč poslanci odbora Evropskega parlamenta za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (LIBE) sprejeli poročilo o prenovljenih pravilih za začasno ukinitev brezviznega režima za kratkoročna potovanja v EU, ki ga je pripravil poročevalec Matjaž Nemec.
Zahvaljujoč reformi mehanizma za ukinitev vizumskega režima bo lahko EU v prihodnje hitreje in bolj učinkovito odgovarjala na varnostne izzive ter zlorabe pri podeljevanju vizumov za kratkoročno bivanje. Predlog evropskega poslanca Nemca so poslanci odbora za državljanske svoboščine podprli z 41 glasovi za, 10 proti ter 21 vzdržanih.
Po glasovanju na odboru je Matjaž Nemec poudaril: »Reforma pravil krpa ključno pravno praznino, saj uvaja nove razloge za začasno ukinitve brezviznega režima za državljane tretjih držav, ki želijo vstopiti v schengensko območje.
Hude kršitve človekovih pravic ali humanitarnega prava, kot tudi kršitve Ustanovne listine Združenih narodov, kot je denimo genocid nad Palestinci, ki ga že leto in pol izvaja Izrael, bodo po novem lahko vodili do sprožitve mehanizma. Prednostno bi se vizumske sankcije osredotočile na vladne in državne uradnike z diplomatskimi ali službenimi potnimi listi, ki so odgovorni za takšne kršitve«, pojasnjuje poročevalec.
»Gre za izjemno pomembno dejanje. EU bo končno dobila orodje na področju vizumov za ukrepanje proti odgovornim za rušenje mednarodnih pravil in človekovih pravic«, kot največji dosežek poročila opisuje evropski poslanec Matjaž Nemec.
»V prihodnje bi lahko bila vizumska oprostitev ukinjena tudi zaradi hibridnih groženj, ali pa programov prodaje državljanstev (t. i. "zlati potni listi"), ki predstavljajo varnostno grožnjo za Unijo. Kršenje sankcij EU ali sovražna dejanja proti državam članicam bi prav tako lahko služila kot razlog za začasno ukinitev brezviznega režima.
Poslanci so tudi podprli moj predlog po ohranitvi obstoječih razlogov, kot je pomanjkanje sodelovanja pri vračanju nezakonitih migrantov. A hkrati nekoliko znižujemo kriterij, v kolikor prihaja na mejah Unije do povečanega števila (s 50 % na 40 %) zavrnjenih ali neregularnih vstopov, oziroma prošenj za azil, ki omogoča sprožitev mehanizma«, še dodaja poslanec.
Dodatne informacije za urednike:
Osnutek stališča bo sedaj predložen v potrditev na plenarnem zasedanju parlamenta konec marca. Za tem pa se bodo predvidoma 7. aprila že začela pogajanja med Svetom Evropske unije in Evropsko komisijo.