Le dva dni po odprtju Evropske prestolnice kulture Nova Gorica-Gorica 2025, ki v svojem jedrnem sporočilu govori o spoštljivem sobivanju ter preseganju meja, smo v Evropskem parlamentu v Strasbourgu priča razstavi o fojbah, katere organizator je evropski poslanec iz Italije Stefano Cavedagna (ECR). Kljub protestnemu pismu, ki sem ga skupaj z osmimi kolegi poslanci ter poslankama naslovil na predsednico Evropskega parlamenta (EP) Roberto Metsolo ter kvestorja EP Kosma Złotowsega, odgovornega za odobritev dogodkov, je razstava dobila zeleno luč.

Zgodovinski in aktualni kontekst same razstave, predvsem pa njeno sporočilo sta po mojem prepričanju v nasprotju s temeljnimi vrednotami Evropske unije. Prav tako kršita pravila Evropskega parlamenta, katera določajo, da narava in namen dogodka ne smeta ogrožati temeljne demokratične vrednote ter načela in pravice, določenih v pogodbah Unije in Listini Evropske unije o temeljnih pravicah in svoboščinah.
Razstava o fojbah je tako še ena izmed provokacij dela italijanske politike ob dnevu fojb, ki ga v Italiji obeležujejo danes. Gre za dejanje, ki ne samo, da je v nasprotju z naštetimi določili, temveč odkrito spodkopava zgodovinska dejstva skupne polpretekle zgodovine Slovenije in Italije.

Ta so zapisana v Poročilu mešane slovensko-italijanske komisije, ki ga Italija nikoli ni uradno priznala. Pa bi morala, ker smo kot del EU skupaj odgovorni ravnati v dobrobit prihodnjih in pomirjanju preteklih rodov ter zgodovinske resnice sprejeti ter z njimi sobivati v spoštovanju in miru.

Zato sedaj čas skupnega projekta Evropske prestolnice kulture ponuja veliko priložnost, da tudi aktualna italijanska vlada končno prizna Poročilo mešane slovensko-italijanske kulturne komisije ter svoje politike raje kot na izkrivljeni zgodovini gradi na uresničevanju skupnih vrednot EU.

To je bilo in ostaja sporočilo velike večine ljudi na obeh straneh meja, tudi tistih, ki so minulo soboto na Trgu Evrope med mestoma pospremili odprtje Evropske prestolnice kulture Nova Gorica-Gorica 2025, s pečatom skupnega obiska predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar in predsednika Republike Italije Sergia Mattarelle.
Tako slovenski kot italijanski politiki delimo odgovornost za delo v prid preseganja delitev. To dolgujemo preteklim generacijam, ki so zavoljo vojne trpele neizrekljivo trpljenje, to dolgujemo prihodnjim generacijam, ki si zaslužijo življenje v sodelovanju in medsebojnem spoštovanju.