Evropski komisar za proračun Piotr Serafin je danes na pristojnem odboru (BUDG) predstavil osnutek proračuna Unije za leto 2026. Evropski poslanec Matjaž Nemec (S&D/SD) in poročevalec EP za 2026 EU proračun je po srečanju poudaril:

»Pozdravljam proračunski okvir Unije za prihodnje leto, ki ga je Komisija danes uradno sprejela in predstavila Evropskemu parlamentu. S predlogom Unija ponuja odgovore na ključne izzive ter na izjemno zapletene geopolitične razmere v svetu.

Unija se mora hitro in agilno odzivati na aktualne razmere, denimo na tiste v Gazi. V tej luči je dobra novica, da Komisija uresničuje dogovor, dosežen med EU in Palestinsko oblastjo na prvem dialogu na visoki ravni 14. aprila letos, ki namenja Palestini dodatna sredstva v višini 1,6 milijarde evrov za obdobje 2025-2027.

Prav tako močno pozdravljam finančno spodbudo v višini 500 milijonov evrov, namenjeno privabljanju več znanstvenikov v EU s programom »Izberi Evropo za znanost«. Tega je Komisija naznanila pretekli teden kot odgovor na napad Trumpove administracije na visoko šolstvo v ZDA, ki je številnim tujim raziskovalcem in študentom močno priprl vrata, ali pa celo onemogočil nadaljevanje dela ali študija. To je ukrep v pravo smer za povečanje konkurenčnosti in s tem strateške avtonomije Evrope.

Z letom 2026 vstopamo tudi v zaključno obdobje večletnega evropskega finančnega okvira 2021-2027. Pri tem je pomemben podatek, da črpanje evropskih sredstev, zlasti za kohezijo, poteka na visoki ravni. Tako je za prihodnje leto predvideno močno povečanje izplačil zahtevkov za kohezijske projekte, in sicer iz 33 milijard evrov za leto 2025 na kar 60 milijard evrov v letu 2026. To je dobra novica tudi za Slovenijo.

Na drugi strani se proračun Unije še naprej sooča z velikim mankom za administracijo in EU institucije, ki je posledica visokih cen ter hitri rasti življenjskih stroškov in plač v zadnjih letih, tudi zaradi vojne v Ukrajini in energetske krize. Predvideni primanjkljaj za poglavje 7 za leto 2026 znaša kar 969 milijonov evrov. Obžalujem, da v pogajanjih spremembe večletnega finančnega okvira ni bilo moč najti sistemske rešitve, ampak mora Unija za to aktivirati fleksibilni in začasni mehanizem, ki je sicer namenjen za denimo za nepredvidene nujne izdatke.

V vlogi poročevalca EP se bom v pogajanjih zavzemal za optimizacijo EU proračuna in iskanje rezerv, tam kjer so te možne, ter za racionalizacijo upravnih odhodkov. A primanjkljaj za administracijo EU se vsako leto povečuje, razmere postajajo težke in dolgoročno nevzdržne, na kar bom tudi ustrezno opozarjal,« je še poudaril Nemec.