Evropski poslanec je na strateškem panelu Foruma za strateške študije v Beogradu poudaril pomen širitve Evropske unije na Zahodni Balkan kot ključnega koraka za mir, stabilnost in demokratično odpornost v Evropi. V svojem nagovoru je izpostavil potrebo po enotnosti, reformah in strateškem premisleku, da bi regija postala del evropske družine.

»Širitev Evropske unije ni zgolj tehnični proces, temveč naložba v stabilnost, blaginjo in demokratične vrednote Evrope,« je dejal Nemec. »Verjamem, da lahko članstvo v EU odpravi številne težave, s katerimi se sooča Zahodni Balkan, in ga približa našim skupnim ciljem miru in razvoja.«

»Širitev mora temeljiti na vzajemnih prizadevanjih. Države kandidatke morajo izpolniti kopenhagenska merila na področju človekovih pravic, pravne države in demokracije, hkrati pa mora EU okrepiti svoje institucionalne in finančne zmogljivosti, da bo širitev uspešna,« je pojasnil.

Poslanec je poudaril tudi pomen politične enotnosti znotraj Unije. Junijske evropske volitve so namreč Evropo in njene institucije nagnile na desno. A danes se v Evropskem parlamentu ne soočamo več le z razlikami med politično levico in desnico, temveč z delitvijo med proevropskimi in antievropskimi silami. Ta trend je zaskrbljujoč, ki terja resno obravnavo, saj lahko nenazadnje ogrozi prihodnost širitve.

S pogledom v preteklost je poslanec spomnil na veliko širitev leta 2004, ko se je Uniji med drugimi pridružila tudi Slovenija in ki je prinesla pomembne spremembe za Unijo. »Podpora širitvi je bila takrat okoli 44 %, vendar je proces kljub temu uspel in Unijo spremenil na bolje. Zdaj je čas, da ponovno odpremo vrata, tokrat proti Zahodnemu Balkanu in morda še širše na vzhod in sever.«

Posebej je izpostavil vlogo nove evropske komisarke za širitev, Marte Kos. »Zaupam v njeno zavezanost in razumevanje, da je širitev proces, ki zahteva prispevek tako Zahodnega Balkana kot držav članic. Naša naloga je podpreti njena prizadevanja in prepričati skeptične članice, da je širitev v našem skupnem interesu,« je dejal.

Svoje sporočilo je sklenil z optimističnim pozivom: »Čas je, da napišemo novo poglavje v zgodovini EU in z združenimi prizadevanji omogočimo vključitev Zahodnega Balkana v evropsko družino. Prepričan sem, da lahko v tem mandatu dosežemo vključitev vsaj ene države iz Zahodnega Balkana v EU.«

 

Na panelu so poleg evropskega poslanca sodelovali še Emmanuel Giaufret, vodja misije EU v Srbiji, dr. Zlatko Šabič, svetovalec predsednice Republike Slovenije, ter József Magyar, veleposlanik Madžarske v Srbiji.