V Evropskem parlamentu je danes potekala slovesnost ob 40. obletnici projekta Evropske prestolnice kulture, ki jo v 2025 gostita Nova Gorica-Gorica in nemški Chemnitz.
Evropski poslanec iz vrst S&D Matjaž Nemec je kot eden izmed pobudnikov ter gostiteljev dogodka v nagovoru izpostavil pomen Evropske prestolnice kulture. Kot je povedal, gre za edinstven projekt, ki »slavi raznolikost in bogato kulturno dediščino naših prednikov ter mlade rodove uči o srčiki evropske identitete, v spoštovanju jezikovne, kulturne in vsakršne raznolikosti.«
Ob tem je opomnil na razvojni potencial, ki ga Evropska prestolnica kulture ponuja tudi izven vsebin kulture, gospodarstvo, turizem in regionalno povezovanje so po oceni Nemca področja, ki zavoljo projekta dajejo pozitivne multiplikativne učinke celotni Evropski uniji. Kot je še poudaril, tudi ni zanemariti vpliv, ki ga Evropska prestolnica kulture prinaša političnim odločevalcem: »Kulturne prestolnice so svetilniki, ki jih niso načele politične ali druge krize. Še več, ravno ob pretresih so ti svetilniki na ljudi in mesta svetili še z močnejšim snopom evropske identitete, jih opominjali na bistvo naše evropske družine.«
Poslanec, ki prihaja iz Nove Gorice, je bil jasen glede pomena vrednot, ki jih je to obmejno mesto živelo tudi za čas bolečih lekcij preteklosti. V nagovoru se je zahvalil ljudem na obeh straneh meje, da so zmogli presegati tragedije svetovnih vojn, blokovske delitve in politike strahu. »Ta čas so v kulturnem združevanju prepoznali edinstveno priložnost celotni Evropi pokazati, kako se s trmo, zanosom in delom zmore zgraditi skupnost, ki živi in diha evropsko simbiozo,« je povedal. Nadalje je izpostavil, da je »desetletja nazaj to območje potrebovalo evropski navdih od zunaj, dandanes pa je učenec postal učitelj, ko Evropska prestolnica kulture Nova Gorica- Gorica 2025 sporočilo sodelovanja širi po celotnem evropskem prostoru.«
V pozdravnem nagovoru je Nemec izpostavil tudi delo gospe Nede Rusjan Bric kot idejne vodje projekta. »Neda je seme sprva krhke ideje z neomajno voljo negovala vse do trenutka, da so ga za svojega vzeli odločevalci na lokalnem in nacionalnem nivoju. Hvaležen sem, da smo nakljub številnim izzivom verjeli, da imata mesti dveh držav, ki sta v svoji neločljivi povezanosti predlogo trpeli delitve, priložnost nagovoriti s svojo povezanostjo in na najbolj plemenit način izkazati, kaj pomeni EU,« je poudaril. Ob koncu nagovora je še opomnil, da se je treba v času resnih preizkušenj opreti na pomen kulture kot temeljne vezi naše skupnosti: »Evropska prestolnica kulture nas opominja na bistvo življenja v EU, v slavju evropske raznolikosti, ki nas povezuje, ne razdružuje. Ta projekt tako ni le kulturna manifestacija, temveč simbol evropskih vrednot; dialoga, sodelovanja in spoštovanja raznolikosti.«
Poleg poslanca S&D Matjaža Nemca (S&D) so k organizaciji dogodka pristopili še evropska poslanca in poslanki: Anna Cavazzini (Zeleni), Matthias Ecke (S&D), Oliver Schenk (EPP) in Irena Joveva (Renew), med govorniki pa je bila tudi evropska komisarka za širitev Marta Kos.