Naložba v stabilnost, blaginjo in demokratične vrednote.

Širitev Evropske unije ni zgolj tehnični proces, temveč ključna naložba v stabilnost, blaginjo in ohranjanje demokratičnih vrednot v Evropi. V času tektonskih premikov na geopolitičnem parketu, je od prosperitete in stabilnosti v regiji neposredno odvisna prihodnost celotne Unije. Verjamem, da članstvo držav Zahodnega Balkana v EU odpira priložnost za odpravo številnih težav, s katerimi se sooča regija, ter ji omogoča smer zagotavljanja miru in razvoja.

Moje aktivnosti na tem področju so vezane predvsem na Odbor za zunanje zadeve (AFET), znotraj katerega sem v ožji skupini poslancev, ki so zadolženi za Bosno in Hercegovino na njeni evropski poti. Aktivno sem vpet v delo delegacij Evropskega parlamenta za odnose z večino držav Zahodnega Balkana. Aktivno delujem v delegacijah EP za odnose s Srbijo, Severno Makedonijo, Črno Goro, Bosno in Hercegovino in Kosovom. Svoje sodelovanje z nacionalnimi političnimi akterji in civilno družbo nadgrajujem tudi v vlogi enega izmed dveh vodilnih evropskih poslancev odbora AFET za Zahodni Balkan.

Širitev mora temeljiti na vzajemnih prizadevanjih – države kandidatke morajo izpolniti kopenhagenska merila, vključno s področjem človekovih pravic, pravne države in demokracije, medtem ko mora na drugi strani EU okrepiti svoje institucionalne in finančne zmogljivosti. Zgled iz preteklosti, ko je znotraj velike širitve leta 2004 v Unijo vstopila Slovenija, potrjuje, da so ti procesi lahko uspešni in prinašajo pomembne spremembe za Unijo. Sedaj je čas, da ponovno odpremo vrata, najprej Zahodnemu Balkanu in meje Unije premikamo skupaj.