Odbor Evropskega parlamenta za proračun je evropskega poslanca Matjaža Nemca (S&D/SD) imenoval za enega izmed pogajalcev za poročilo o aktivaciji Solidarnostnega sklada EU za zagotavljanje pomoči Italiji, Sloveniji, Avstriji, Grčiji in Franciji v zvezi z lanskoletnimi naravnimi nesrečami.

»Vlogo pogajalca svoje politične skupine za dotično poročilo jemljem še s prav posebno odgovornostjo. Lansko leto so naravne katastrofe in hude poplave prizadele več držav članic. Bili smo priča rekordnim količinam padavin, ki so povzročile izjemno, neopisljivo škodo.

V Sloveniji, tako kot v Grčiji, govorimo o najhujši naravni nesreči doslej, v kateri so ponekod nastradala celotna naselja, popolnoma uničeni so bili domovi in poslopja mnogih ljudi, uničena je bila infrastruktura. Katastrofa, ki jo bo še dolgo pomnila celotna Slovenija, pa tudi Unija, njena obnova pa bo verjetno trajala več let,« je v predstavitvi poročila Odboru EP za proračun povedal evropski poslanec.

»Na tem mestu resnično pozdravljam hitro ukrepanje Evropske unije, ki je skupaj še z nekaterimi posameznimi državami članicami, hitro priskočila na pomoč vsem prizadetim državam. Sloveniji je bilo tako dodeljenih 428 milijonov EU. Kot državljan Slovenije sem za pomoč in podporo zelo hvaležen. Nenazadnje je to dokaz, da je eden glavnih temeljev Evropske unije prav solidarnost.

Komisija je tako predlagala mobilizacijo nekaj več kot 1 milijarde EUR iz Solidarnostnega sklada za prizadete države članice, pri čemer so bila že izvedena predplačila Italiji, Sloveniji, Grčiji in Franciji.

Naloga nas v Evropskem parlamentu kot proračunskemu organu pa je, da finančne izdatke tudi odobrimo. Kot pogajalec se bom zavzel za hiter postopek in čimprejšnjo odobritev na plenarnem zasedanju v Strasbourgu. Ne smemo si privoščiti, da bi ljudje, ki so v poplavah izgubili vso svoje imetje, še dodatno trpeli in čakali na sanacijo. Nenazadnje gre za jasen in  politično nesporen dosje.

Gre za pozitiven signal iz Bruslja, da Slovenija, kot tudi ostale prizadete države, niso same in da lahko računajo na pomoč. To je resnična moč povezane Unije,« je še zaključil Matjaž Nemec.  

 

*Opomba za urednike:

Komisija je ocenila zahtevke in določila višino pomoči za vsako državo članico. Skupni znesek, dodeljen vsaki državi članici, je: Italiji (446 milijonov EUR), Sloveniji (428 milijonov EUR), Grčiji (101 milijonov EUR), Franciji (46 milijonov EUR) in Avstriji (5 milijonov EUR).